Nezaplacená faktura a její vymáhání

Předpokládám, že nejsem jediný podnikatel, který ve svém účetnictví eviduje nezaplacené faktury a proto si myslím, že třeba někdo uvítá, že budu sdílet moji čerstvou zkušenost s vymáháním pohledávek, které jsem byl nucen vykonávat, protože se někomu prostě nechtělo platit své závazky.

Těch nezaplacených faktur jsem neměl zrovna málo a tak jsem se do toho musel obout, protože moje podnikání bylo ve skutečném ohrožení. Dostal jsem se do existenčních problémů, kdy díky mým dlužníkům jsem neměl na uhrazení faktur, u kterých se blížila splatnost a já je rozhodně chtěl zaplatit včas. Začal jsem s upomínáním dlužníků přes telefon a pak následně i odesláním písemné upomínky. Věřte nebo ne ale nemělo to žádný efekt av podstatě nikdo nic nezaplatil. Všichni mi jen platbu přislíbili a to je tak asi všechno.

Pak jsem ale na internetu našel něco co celou situaci otočilo v můj prospěch v podstatě ze dne na den a to je negativní registr dlužníků. Tam totiž svého dlužníka zveřejníte a tím mu způsobíte rozsáhlou negativní reklamu na internetu. Na základě toho mi hodně dlužníků zaplatilo dluh, protože samozřejmě této ostudě se chtěli vyhnout. Po zveřejnění jsem je obeslal oznámením o zápisu do seznamu dlužníků a co se dělo pak tomu by jste nevěřili. Skutečně většina z nich mi kromě proplacených faktur věnovala ještě několik sprostých slov. Byljsem velmi mile překvapen jak rychle to šlo. Pochopil jsem, že v registru dlužníků nechce být nikdo zveřejněn.

Je totiž doba, kdy hodně lidí čerpá své zakázky z internetu, kde se snaží mít co nejlepší pověst a jméno v rámci pozitivních referencí a zápis v takovém registru by tohle všechno mohl dost ohrozit.  Představte si, že někdo hledá referenci na vaši firmu a místo reference najde informaci, že vaše firma někomu dluží peníze.