Opalování v soláriu i v létě

Letošní letní počasí na sebe nechává čekat a tak se nabízí možnost připravit si letní opálení už dopředu třeba právě v solárním studiu. Věděli jste, že 10 minut v soláriu Vaše kůže vstřebá stejné množství slunečního svitu jako za stejnou dobu u středozemního moře? Síla slunce a opalovací schopnosti jsou naprosto srovnatelné. Pokud máte typ pleti fototyp I. ( ten nejsvětlejší, který má asi jen 2% veškeré populace), neměli byste solární studio navštívit raději vůbec. Pobyt v soláriu se doporučuje podle toho, zda jste začátečníkem – tedy je to Vaše první návštěva či máte-li už nějaké opálení třeba po letní dovolené. Opalovací interval začíná na 5-6 minutách a postupně se dostane na délku jednoho opálení 10 minut. Opalování zařaďte maximálně 2-3x týdně – více opakování se nedoporučuje. Opalování v solárních studiích v letních měsících může být vhodnou přípravou na letní dovolenou.

Jak se chovat v soláriu

Do solária vstupujeme očištěni (je třeba ze sebe smýt zbytky parfémů, deodorantů – jejich kombinace s UV zářením dráždí kůži)a vybaveni ochrannými brýlemi. Opalovat bychom se měli bez jakýchkoliv kosmetických zásahů na pleti – tedy bez make-upu. Samozřejmostí je sundání všech šperků. V případě, že užíváte léky poraďte se s lékařem, zda se mohou kombinovat s UV zářením. Nezapomeňte, že do solária nemohou děti ani osoby mladší 15 let a celkový počet opalování pod UV zářením v soláriu by neměl přesáhnout víc než 50 za rok.

Kdy bychom neměli do solária jít

Solárium určitě vynechejte pokud:

• jste se už spálili a ještě Vaše kůže není dostatečně obnovena

• máte citlivou pokožku a špatně se opalujete

• při opalování se vám tvoří větší množství pih

• jste trpěli na sluneční úpaly či alergii na slunce v dětství

• máte v rodině někoho u koho se vyskytl maligní melanom

Pokud si stále nejste s návštěvou solária jistí, navštivte dermatologa, ten Vám doporučí zda je Vaše pleť vhodná pro opalování a jakou intenzitu máte zvolit, případně doporučí ochranný faktor, kterým svoji pleť můžete nejlépe chránit.

Typy solárii a vybavení

Každé solární studio má své vlastní vybavení případně je uvedeno přímo pod značkou. Solária rozlišujeme také podle zda jsou horizontální, vertikální nebo výbojková. Horizontální solária jsou obecně nejpoužívanějšími solárii – do solárního boxu si pohodlně lehneme a necháme na sebe působit sluneční paprsky a relaxujeme. Vertikální solária jsou oblíbená zejména proto, že jsou úsporná skladná a zajišťují rovnoměrné opálení. Výbojková solária nepoužívají známe trubice, ale výbojky – takže opálení je intenzivnější a k opálení nepotřebujete tak dlouho dobu. Každý ochotný a školený personál by vám měl poradit jaký přístroj zvolit jako první. Nejznámějšími značkami solárních boxů jsou Ergoline.

Kolagenové světlo

Výsledkem kombinace červeného-kolagenového světla je SmartSun lampa. Využitím této technologie vzniká na povrchu kůže jemný film, který navozuje pocit sametu při dotyku a pleť se zároveň také opaluje. Kolagenové světlo minimalizuje nežádoucí vůni pokožky, která vzniká při opalování v klasickém soláriu. Působení kolagenu má blahodárné účinky proti stárnutí pleti. S věkem totiž kůže přichází o množství kolagenu a elastinových proteinů. Tyto prvky v kůži se již nadále nevyrábějí a kůže se začíná uvolňovat čímž vznikají vrásky. Kolagenové světlo aktivuje opět tvorbu kolagenu v těle – a to působením záření. Kolagenové světlo je do těla aplikováno ve stejné formě, jako se to děje u UV záření v soláriu. Umístíte se pohodlně do vodorovné polohy a necháte se obklopovat světlem – od hlavy až k patě. Nejen,že budete po aplikaci světla vypadat mladší (neočekávejte však, že se tak stane již po první návštěvě), ale ještě podpoří okysličení organismu a podpoří funkci krevního oběhu. Světlo zároveň proniká i hluboko do pokožky, takže se budete cítit příjemně zahřátí ještě dlouho po té, co solárium s kolagenovým světlem opustíte.

Abyste si první opálení v soláriu náležitě užili zkuste využít nějakého fitness centra či přímo solárního studia ve Vašem okolí. Vyškolený obsluhující personál Vám poradí, jak postupovat a čím si ošetřit pokožku před prvním opakováním.