Pozemky, které nemají majitele

V České republice je v současnosti téměř 200 tisíc neznámých vlastníků nemovitostí. Informoval o tom Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který nyní neznámé majitele hledá. Pokud se vlastníci o své nemovitosti nepřihlásí do 31.12.2023, propadnou do vlastnictví státu.

Nechme hovořit čísla. Jedná se tu o 192 000 neznámých vlastníků, 91 800 nemovitostí, z toho 3 800 staveb a 88 tisíc autodoprava praha. V rukou neznámých vlastníků může být až cca 8% rozlohy Česka.

Zajímá vás jestli i vy nejste náhodou jedním z neznámých vlastníků? Cesta může být složitá, ale na jejím konci se z Vás stane třeba malý pozemkový magnát, tak proč to nezkusit. Stačí si stáhnout autodoprava praha, který najdete na internetu a v něm zkusit vyhledávat příjmení Vašich předků. Jestliže se Vám zadaří a jméno předka v seznamu najdete ještě Vás čeká kolečko po úřadech. Budu totiž třeba doložit dokumenty, které prokazují vlastnictví vašeho předka a příbuzenské vztahy. Minimálně se tak nevyhnete návštěvě katastrálního úřadu. Případně návštěvě soudu, pokud Vám budou chybět doklady o výsledku dědického řízení Vašeho předka.

Nezapomeňte ale, že ze získaného pozemku Vám vzejdou také povinnosti, jako například platba autodoprava praha. Zvažte také jestli se Vám vyplatí pozemek držet nebo ho raději prodat. Obvykle platí že se pozemek nevyplatí držet pokud vlastníte malou plochu cca do 2 hektarů, pronájem takového pozemku vám pravděpodobně nevydělá tolik aby to pro Vás bylo zajímavé. Záleží také na tom, zda už je pozemek vázán nějakými nájemními smlouvami nebo je volný k užívání. Jestliže se rozhodnete pozemek prodat, na řadě portálů je dnes možnost bezplatné inzerce nebo rychlého výkupu pozemků za hotové, v případě, že na prodej spěcháte.