Trávník a základy péče o něj

Základem pěkného zeleného trávníku je především kvalitní technika na zahradu- vertikutátor i travní sekačky.  Jak by bylo však vhodné při péči o trávník postupovat? Důležité jsou především tyto fáze:

Příprava půdy
Po zrytí nebo frézování a urovnání, potřebuje půda ještě přibližně jeden týden aby si sedla. Těsně před výsevem mechanicky odstraňte vyrostlé plevele. Poté půdu jemně nakypřete.

Výsev
Naše doporučení: před samotným výsevem aplikujte hnojivo pro výsev nových trávníků. Osivo vysévejte od konce dubna/začátkem května do konce září. V tomto období má půda tu správnou teplotu. Dosáhnete tím mnohem rychlejšího a jistějšího zacelení trávního drnu a tím můžete váš nový trávník mnohem rychleji využívat. Pro pravidelnou aplikaci osiva a hnojiva pro výsev nových trávníků používejte sypací vozík.

Závlaha
V prvních třech týdnech přísně dbejte na to, aby byla půda neustále vlhká. Především povrch půdy nesmí v žádném případě vyschnout, protože s ní by zaschnuli velmi citlivé klíčící travní jedinci.  V suchém období proto zavlažujte několikrát denně 10 minut.

První střih
Trávník poprvé sečte pokud vyroste do 8 – 10 centimetrů. Nesečte ho nížeji než na 5 – 6 cm!

Hnojení
Pravidelně přihnojujte: po 7 týdnech aplikujte na nový trávník speciální hnojivo s dlouhodobým účinkem. Optimální je hnojení 3x za rok, na extrémně zastíněných plochách může být i potřebné hnojení i vícekrát během roku.

Vertikutace
Pravidelně provádějte vertikutaci: vertikutací odstraníte z trávníku mech a plsť. Nejvhodnější je pak provádět vertikutaci před prvním hnojením na jaře.

Pravidelná zálivka: v extrémně suchém období by měl být trávník dvakrát týdně zavlažen až do hloubky kořenového systému – min. 30 minut. Dosáhnete tím hlubokého zakořenění trávníku.

Optimální výška: 3 – 5 centimetrů, v zastíněných místech ne níže než 5 cm.

Při péči o trávník je tedy důležitá nejen kvalitní zahradní technika, ale také trpělivost.