Zápach z kanalizačních šachet a jak na něj?

Máte domácí čistírnu odpadních vod a občas se z ní line nepříjemný odér? Většinou k tomu dochází při náhlé změně počasí nebo při vyšších teplotách. U starších staveb se starším potrubím je problém nejvýraznější a zároveň je nejtěžší se ho zbavit. Dnes si řekneme něco k tomu, jak s tímto problémem bojovat.

Větrání

Základem je správně řešené odvětrávání, zápach v čistírně vzniká zejména v usazovací nádrži a je spojený s fungováním biologických procesů. Zápach by měl být odváděn samostatným odvětráním, popř. kanalizačními trubkami až nad střechu domu. Pokud kanalizační potrubí není na střeše správně odvětráno, začne postupně docházet k pronikání pachu do místností.

V některých případech mohou dokonce chybět i přivzdušňovací ventily. Na základě toho dojde při splachování k podtlaku potrubí, který může nasát vodu z protizápachových uzávěrek odpadů. Pokud tato uzávěrka nemá dostatek vody nebo dokonce vyschne, zápach z potrubí bude dále proudit do bytu při každé změně atmosférického tlaku.

Pachotěsný závěr

Zkontrolujte gumové těsnění poklopu nebo uzávěru usazovací nádrže. Po čase totiž může ztratit pružnost, což může umožnit pronikání zápachu do prostoru kolem čističky.

Sirné bakterie

Některé prostředky na praní/čištění mohou obsahovat sloučeniny s obsahem síry.  Bohužel, tyto sloučeniny slouží zároveň jako potrava pro sirné bakterie, které se mohou velice rychle množit a následně produkují sirovodík, připomínající pach zkažených vajec. Situaci vyřešíte přivoláním technika.

 

Ať už je Váš problém jakýkoliv, neváhejte se obrátit přímo na naše odborníky nebo nás zkontaktujte skrze kontaktní formulář a my se Vám ozveme zpátky.